• December 7, 2023

Esmalar yani Esma-ül Hüsna Allah’ın 99 ismini ifade eder. Her bir ismin ayrı bir anlamı, önemi ve fazileti bulunur.
Bu isimler işlerimiz ters gittiğinde, sıkıntıya düştüğümüzde, maddi zorluklarda, ruhsal sıkıntılarda, sağlık sorunlarında okunduğunda bizleri her yönden şifalandırır, sıkıntılarımızı giderir.
“esma” kelimesi ismin çoğulu yani adlar, isimler “hüsna” kelimesi ise en güzel anlamına gelmektedir. Bu sıfatlar bir araya gelerek “esma-i hüsna” yani “en güzel isimler” anlamında Yüce Rabbimizin tüm isimlerini kapsamaktadır.
Yüce Kur’an-ı Kerim’de, “Allah kendisinden başka ilah olmayandır. En güzel isimler ona mahsustur” (Taha, suresi 20/8) “En güzel isimler O’nundur. Gökte ve yerde olanlar O’nun şanını yüceltmektedir. (Haşr suresi, 52/24) mealinde belirtilen ayetlerde de gördük ki en güzel isimler Allah’ındır.
Çünkü bütün yetkinliklerin sahibi O’dur.
Onun isimleri en yüce ve en üstün kutsal nitelemelerdir.
Yüce Allah’ın Kur’anda ve özel hadislerinde geçen pek çok ismi bulunur. Bizler bu isimleri öğrenerek Rabbimizi sever ve ona gerçekten kul oluruz. O’na en güzel isimleriyle dua ederiz.
Allah (C.C) eşi benzeri olmayan anlamındadır, tek ilah isimlerin sultanı anlamına gelip bütün isimleri bir arada toplayan yüce isimdir.
Bu isim Rabbimizin has ismidir. Bu isim diğer isimlerin ifade ettiği güzel ve ilâhi vasıfları içine alır. Diğer ismi şerifler yalnızca kendi manalarını taşır.
Allahü Teala’ nın her ismi sonsuz sırlarının yanında aslında bir çok derdimize devadır.
Derdi veren Rabbim şifasını da verir deriz ya hep esmalarıyla, güzel isimleriyle vermiştir işte sırrını erişebilene…
Örneğin; göz hastalıklarımızda “Basir” ve “Nur”
Kulak hastalıklarımızda “Semi” mide, kalp, akciğerler için “Rezzak” isimleriyle şifa isteriz.
Fakirlikten dert ediniyorsak “Rezzak, Fettah, Kerim ve Vahhab” iş kurmak için “El-Hakim” kısmet açmak için “Ya Şekur” evlâdın söz dinlemesi için “Hadi” ve “Halim” eşle aradaki sevgiyi arttırıp, bağı kuvvetlendirmek için “Vedud” ismiyle dua ederiz.

Bir sonraki yazımızda sizler için esmaların anlamlarını ve okunuş yani ebced değerlerini paylaşacağız.
Bu yüce isimler hayatınızdan, kalbinizden, dilinizden eksik olmasın, yolunuzu aydınlatsın… 🙏🏻

Bu yazıyı beğendiniz mi?

"Beğendim" butonuna tıklayarak başkalarına da yardımcı olabilirsiniz. 
Esma-ül Hüsna (Esmalar) Nedir? Esmalar yani Esma-ül Hüsna Allah’ın 99 ismini ifade eder. Her bir ismin ayrı bir anlamı, önemi ve fazileti bulunur. Bu isimler işlerimiz ters gittiğinde, sıkıntıya düştüğümüzde, maddi zorluklarda, ruhsal sıkıntılarda, sağlık sorunlarında okunduğunda bizleri her yönden şifalandırır, sıkıntılarımızı giderir. “esma” kelimesi ismin çoğulu yani adlar, isimler “hüsna” kelimesi ise en güzel anlamına gelmektedir. Bu sıfatlar […]
5 1 5 4

Mistik Mabet Mobil uygulamasını indirin tüm içeriklerimiz anında cebinize gelsin.

Mistik Mabet Play Store

Merhaba, ben Özge! Mistik Mabet'in kurucu editörlerinden biriyim. Genellikle astroloji ve spiritüel alanlara ilgi duyan ve bu konularda içerik üreten biriyim.

Yanıt gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Instagram

Sonsuz mutluluk ve huzur herzaman benimle🙏
Üzerimdeki olumsuz ve negatif enerjilerden arınıyor, mucize enerjilere kendimi açıyorum.
777✨8888💫

X