• December 7, 2023

Sonra onu aşağıların aşağısına attık..

Ancak iman edip dünya ve ahiret için yararlı işler yapan başka, onlar için kesintisiz bir ödül vardır.
(Tin suresi 4-5)

Doğarken en saf hali ile yani safiye bilinç ile dünyaya gelen insan, nefs adını verdiğimiz “ehlileştirilmiş” yani oluşturulmaya başlanan kişilik ile en alt kademe olan Nefs-i Emmareye düşer. ( Aşağıların aşağısı)

Ancak sorgulayıp, ezbere yaşamayıp, akledip arayanlar (iman edip dünya ve ahiret için yararlı işler yapanlar) işte onlar burdan üst bilince doğru çıkışın kapısını aralayanlardır.

7 nefs makamı vardır ve ruhun tekamülü denilende bu boyutların aşılarak tekrar en saf haline yani Öz’üne kavuşmaktır.

Ne olduğunu, neden yaşadığını, bedenden öte bir varlık olduğunu dahi bilmeden, doğmak büyümek, üremek, yiyip içip yaşadım sanarak ölmek için bekleyen tüm insanlar nefsin bu en alt alanı olan nefsi emmarede kalarak gelip geçerler bu dünyadan.

1- Nefs-i Emmare ( bilinçle yöneten değil, bilinçaltı kodlarla( aile,toplum,eğitim ve kollektif bilinçten öğrenilen benlik zannı) arzu,şehvet,dürtülerle yaşayan uykudaki insan hali )

2- Nefs-i Levvame ( gafletten uyanmaya başlayan kişinin kendinin farkına varmaya başladığı alandır. Bilinçsiz bir şekilde emmare nefste iken yaptıklarından pişmanlık duyarak kendini hesaba çeken hakikatin peşine düşen anlam arayan insanın hali..)

3- Nefs-i Mülhime ( maddeden çok manaya yönelen ilahi varlığı hakkında his ve ilhamlara öğretilere açılmaya başlayan insanın hali. Kişisel mahşer alanı ve sınır boyuttur.)

4- Nefsi- Mutmain (gerçek uyanışın yaşandığı, kalbin açılıp şüphesiz imanın gerçeklestiği, nefsin kalbe teslim olduğu mertebedir.

Benlik zannı burada hakikatini anlar ve tevekkül başlar ve artık madde algısından mana yoluna geçilir.
Ölmeden önce ölünüz sözünün yaşandığı alandır.)

” Ben şeytanımı (nefs,ego) müslüman ettim.” Sözünün yaşandığı yerdir ve burdan yukarısı bu nefsin kemal makamlarıdır.

5- Nefs-i Raziye ( Rabbin hitabına mazhar olunan, ruh ve nefsin birleşerek hayy olduğu yani gerçek anlamda dirildiği tam teslimiyetin yaşanacağı, hayır ve şerrin kaza ve kaderin tereddütsüz anlaşıldığı kabule geçildiği, genel mahşer alanı ve sırat köprüsüdür.

3 te iken yaşananlar burda daha yüksek bir algıyla yeniden gözden geçirilir hakikatleri anlaşılarak Rıza haline varılır.
Bu olmuş ama bu sebepten olmuş denilen, hesapların içerde ve dışarda bitirildiği yer. Rıza makamıdır.)

6-Nefs-i Mardiyye
Raziye alanıyla doğrudan bağlantılı olan her ne yaşanırsa yaşansın perdenin ardını görüp sezip Hakk’tan geldiğini bilen ve teslimiyet gösteren razı olan kişinin rıza gördüğü makamdır.

“Sen O’ndan râzı¸ O da senden râzı olarak dön Rabb’ine.”5 ayetinin tamama erdiği yerdir.

7-Nefs-i Safiye
İnsanı Kamil denilen kemale ermiş nefsin arı duru haline saf benliğine kavuştuğu alandır.

Nefsin tekamülüdür bu alan burda Kendini Bilmek denilen gerçekleşir ve artık Kendini Bilen Rabbini bilir yoluna girilir. Aydınlanan nefs artık Mutlak Yaradan’ın tüm isim ve sıfatlarını marifetlerini kendinde açığa çıkararan yeryüzündeki halifesi olarak, yaşam amacı ile seyrine devam eder.

O artık kandili yanmış ve bedende iken bedensizliği tatmış, dünyada ama dünyadan olmayan Öz’üne kavuşanlardandır…💫

Bu yazıyı beğendiniz mi?

"Beğendim" butonuna tıklayarak başkalarına da yardımcı olabilirsiniz. 
Tekamül- Nefs Mertebeleri Sonra onu aşağıların aşağısına attık.. Ancak iman edip dünya ve ahiret için yararlı işler yapan başka, onlar için kesintisiz bir ödül vardır. (Tin suresi 4-5) Doğarken en saf hali ile yani safiye bilinç ile dünyaya gelen insan, nefs adını verdiğimiz “ehlileştirilmiş” yani oluşturulmaya başlanan kişilik ile en alt kademe olan Nefs-i Emmareye düşer. ( Aşağıların […]
5 1 5 3

Mistik Mabet Mobil uygulamasını indirin tüm içeriklerimiz anında cebinize gelsin.

Mistik Mabet Play Store

Merhabalar, Ebru ben. Mabedimizin kurucu editörlerinden biri de benim. 🤗 Evrenin, Yaratılışın ve Ruhun yolculuğunun tüm sırlarına karşı ilgiliyim. Kuantum, Tasavvuf, Enerji Sistemi ve aslında tüm Spiritüel (manevi) alanlarda tecrübe ve araştırmalarıma dayanan içerikleri bütüne katkı olması niyetiyle sizlere sunuyorum.💫

Yanıt gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Instagram

Sonsuz mutluluk ve huzur herzaman benimle🙏
Üzerimdeki olumsuz ve negatif enerjilerden arınıyor, mucize enerjilere kendimi açıyorum.
777✨8888💫

X